Četrnaestogodišnja devojčica iz Novog Pazara prošle godine trpela je verbalno nasilje od strane drugara iz razreda. Oni su je vređali i ponižavali, a ovo nasilje trajalo je nekoliko meseci.
Žrtva je ovaj problem krila od svojih roditelja i razredne starešine. Potiskivala je svoje emocije i trudila se da se sama izbori sa ovim problemom.
-Drugari iz razreda su mi zamerali odličan uspeh koji sam imala. Nazivali su me pogrdnim imenima, zabranjivali su mi da im se obraćam, da izlazim iz učionice sa njima za vreme velikih odmora. Ismejavali su me zbog petica koje sam imala, na taj način su želeli da popustim, da prestanem da učim i da pokvarim svoj uspeh. Često sam plakala… Krila sam to od svojih roditelja, sada ne znam zašto im se nisam poverila, kaže za Infolid ova devojčica koja sada upisuje srednju školu, a čiji identitet nećemo otkrivati.
Ona kaže da joj je najteže bilo zbog toga što su joj učenici iz razreda zabranjivali da se druži sa njima.
-Bilo mi je teško, bolelo me je sve to. U jednom trenutku sam, čak, želela da dobijem loše ocene kako bi ih zadovoljila. Ipak, to nisam učinila jer sam shvatila da je moj uspeh ustvari odlična prednost. Roditeljima sam sve ispričala ali tek kada je to nasilje prestalo. A prestalo je tako što je njima, najverovatnije, prestalo da bude interesantno da me maltretiraju, kazala je ona.
Majka ove devojčice za Infolid kaže da jeste primetila promene u ćerkinom ponašanju ali da one nisu bile specifične za nekog ko trpi nasilje.
-U to vreme moja ćerka se non stop smejala kod kuće, slušala je muziku, bila je duhovita, pa sam pomislila da možda ima simpatiju. Kada mi se poverila, shvatila sam da je ustvari to bio njen odbrambeni mehanizam i način da sakrije pakao kroz koji je prolazila u tom trenutku, kazala je majka ove devojčice.
Psihološkinja Nevena Klisarić iz Udruženja psihologa iz Novog Pazara kazala je za Infolid da poremećaji mentalnog zdravlja, koji se mogu razviti kao posledica izloženosti vršnjačkom nasilju, pre svega su anksioznost, depresija, problemi u ponašanju, ishrani, kao i emocionalni problemi.
Ona kaže da osim fizičkog, koje je najlakše uočljivo, postoji i verbalno nasilje koje podrazumeva ismevanje, ponižavanje, ogovaranje žrtve.
-Socijalno isključivanje podrazumeva kada deca isključuju neko dete iz zajedničkih aktivnosti u smislu “ne možeš da se igraš sa nama” i “ne možeš da se družiš sa nama.” Na taj način dete se oseća izolovano od strane vršnjačke grupe kojoj bi želelo da pripada, kazala je ona.
Dodala je da se neretko dešava da se osobe koje trpe vršnjačko nasilje samopovređuju i da imaju suicidalne misli.
-Danas je sve više prisutno i digitalno nasilje koje podrazumeva ogovaranje, ismevanje, vređanje putem društvenih mreža. Neretko se dešava da se dele različite fotografije i video snimci bez pristanka žrtve. Svi ovi oblici vršnjačkog nasilja su podjednako štetni i mogu loše uticati na mentalno zdravlje dece i kasnije odrasle ličnosti, rekla je ona.
Psihološkinja Nevena Klisarić iz Udruženja psihologa iz Novog Pazara kaze da je uticaj porodice i prijatelja na mentalno zdravlje pojedinca izuzetno važan.
-Neretko se dešava da porodica i prijatelji ne znaju da na adekvatan način pomognu svojoj bliskoj osobi ukoliko ona ima neku vrstu mentalnog poremećaja. Ono što se često dešava je da i sam korisnik nekada posumnja u svoje ozdravljenje, pomisli da nikada neće biti bolje i u tim trenucima se on grčevito drži za svoju porodicu i za svoje prijatelje. Nekada se desi da porodica i prijatelji posumnjaju u njegov oporavak i to je najveća greška, kaže ona i dodaje da je veoma bitno da porodica i prijatelji stalno podsećaju korisnika da će sve biti dobro ali da je za to potrebno vreme.
-Nijedan oporavak ne može da se desi preko noći. Bez adekvatne podrške i pomoći nema ni adekvatnog ozdravljenja, zbog toga je značaj porodice i prijatelja veliki za svakog pojedinca koji ima neku vrstu mentalnog poremećaja, rekla je ona.
*Ovaj tekst rezultat je projekta “Da progovorimo o mentalnom zdravlju mladih u Novom Pazaru” koji realizuje Novinska agencija Info Leader Media uz sufinansiranje Grada Novog Pazara.